Współcześnie często rezygnuje się od klasycznych sposobów wysyłania listów pocztowych.

Moc listów i skrzynek
Dzisiaj bardzo często rezygnuje się od tradycyjnych sposobów przesyłania listów. Listonosz nie ma wcale łatwo, ponieważ z racji rozwoju technologii i globalnej sieci internet ogromną popularność posiada mailing. Gmail, interia, onet, wp, o2, yahoo oraz sporo pozostałych portali proponuje swoje skrzynki. E-mail jest w pewnym sensie formą „listu” znacznie ułatwiającą komunikowanie się. Jeśli się w jakimś zdaniu pomylisz, nie musisz na szczęście wyrzucać papieru – wystarczy, że wprowadzisz odpowiednio korekty do tekstu, którego napisania się podjąłeś. Nie musisz wcale wychodzić z domu, żeby wysłać swoją wiadomość emailową. Wystarczy, że klikniesz opcję „wyślij”, a to co napisałeś, zostanie od razu wysłane do danej osoby. Jeżeli to Ty jesteś odbiorcą, odpowiedź na wysłany email możesz też dostać w każdej chwili. Nie trzeba czekać kilku dni, nim przyjdzie do Ciebie listonosz z przesyłką listowną lub fatygować się na pobliską pocztę.

Jednakże w listach jest coś niesamowitego, coś powiązanego z sentymentem. W momencie gdy jesteś w dalekiej podróży, mile jest przesłać do najbliższej rodziny lub przyjaciół kartkę lub list z widokiem z miejsc, w których obecnie się znajdujesz. Następnie, kiedy już powrócisz do siebie, masz szansę do bardzo wielu wspaniałych wspomnień.

Pisanie listów na kartce papieru wiąże się z rozwojem naszej wyobraźni a także znacznie większą cierpliwością aniżeli stworzenie szybkiej wiadomości elektronicznej. W końcu po coś ktoś stworzył skrzynki pocztowe, jeśli zamieszkujesz w domu prywatnym czy także lokatorskie skrzynki, jeśli mieszkasz w bloku. Bardzo sympatycznie jest zajrzeć co jakiś czas i dowiedzieć się, że ktoś o Tobie wciąż pamięta. Ciężej jest patrzeć, jeśli przychodzą na przykład ogromnie wysokie rachunki za wodę, energię czy gaz.

Skrzynki na listy mają przeróżną formę oraz gabaryty. Najbardziej znana forma, którą kojarzy się z różnorakich seriali – szczególnie dzieciaczki pamiętają skrzynki z bajek, to czerwone, półokrągłe skrzynki które znajdują się tuż za daną posesją. Natomiast w USA nie ma jasno określonych przepisów, jeśli rozchodzi się o pocztę, stąd mają one w rzeczywistości często różne kolory oraz różnorakie wymiary.

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, tak samo jak również w Anglii skrzynki pocztowe są również w czerwonym kolorze, niemniej jednak częstokroć mają postać przypominającą kwadrat. Na skrzynce tej widnieje napis „Poczta Polska” a oprócz tego znaczek – na niebieskim tle, żółta trąbka. Możemy zauważyć na niej również prawidłowo zaadresowany list bądź pocztówkę. Więcej skrzynek jest na wsiach, niż na terenach miast. W krajach skandynawskich, Niemczech oraz Chorwacji skrzynki pocztowe są najczęściej w kolorze żółtym.

Skrzynki mogą znajdować się w różnorakich miejscach – jedne są przymocowane do słupów, niektóre do latarń, jeszcze inne do ścian. Jeszcze innym rodzajem skrzynek pocztowych są skrzynki na listy euro, które nazywane są euroskrzynkami. Mają one zbiorczy charakter, często są zrobione z twardego metalowego materiału w kolorze białym lub srebrnym. Euroskrzynki muszą spełniać wyznaczone standardy znajdują się w ustawie Unii europejskiej. Są to normy które dotyczą ich wysokości, szerokości i otworu gdzie można wrzucać listy.