Jest to drewniany szkielet dachu.

Drewniane więźby dachowe często spotkać można w domach jednorodzinnych. Jest to drewniany szkielet dachu, a jego układ możemy sobie dopasować według swoich oczekiwań i możliwości pieniężnych. Ten element głównie decyduje o solidności dachu, a poprzez to o naszym bezpieczeństwie. Dlatego powinna być wykonana poprzez osobę jaka ma stosowne uprawnienia i umiejętności.

O rodzaju więźby decyduje odległość jaka jest między zewnętrznymi ścianami i kąt, pod którym nasz dach zostanie nachylony. Elementy drewniane więźby muszą mieć tak dobrane przekroje, aby umiały wytrzymać obciążenie wiatrem, śniegiem oraz oczywiście dachowym pokryciem.

Bardzo ciekawym elementem pokrycia są gonty z drewna. Wśród wielu ludzi budzi ono skojarzenie ze starym, ludowym budownictwem. Można wyróżnić 2 rodzaje tego typu pokrycia: gonty cięte mające powierzchnię gładką oraz gonty łupane o chropowatej, nieregularnej powierzchni. Jest to rozwiązanie trwałe, które jest słabo narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Tego typu metody najczęściej używa się przy budowie drewnianego domu, niemniej jednak nie tylko. Gonty z drewna są pokryciem drewnianym z tradycją wieloletnią. Doskonale pasują zarówno do tradycyjnych, jak również nowoczesnych domów. Jednak odpowiednio zaprojektowana więźba dachowa doda obiektowi oryginalnego charakteru a także niewątpliwie wpłynie na bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Więcej: Gonty drewniane