Zbiorniki na wodę opadową wydają się być wspaniałym pomysłem.

Właścicielom domków rodzinnych z pewnością jest znany kłopot nie stabilnego gruntu na podjeździe, zwłaszcza po deszczu albo roztopionym śniegu. Znakomitym rozwiązaniem tego typu problemu są z pewnością kratki trawnikowe. Kratka tego typu potrafi ustabilizować nawierzchnię, jednocześnie nie zakłócając jej przepuszczalności, za sprawą czego woda opadowa może sprawnie przedostać się do ziemi. Kratki trawnikowe są wykonywane z sztucznych tworzyw, zatem są odporne na rdzę a także wilgotność.

Celem tego typu kratki jest utwardzenie powierzchni w zależności od wykorzystanego wypełnienia. Takim wypełnieniem mogą być przykładowo roślinki. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne. Można również je wypełnić kruszywem przykładowo grysem albo żwirkiem. Takie kratki mogą mieć różne otwory: heksagonalne, kwadratowe lub okrągłe. Dobrze prezentują się kratki te na stromych powierzchniach, dzięki nim nie posiadamy kłopotu z osuwiskami. Kratki te mogą również być ozdobą.

Zbiorniki na wodę opadową zdają się być bardzo dobrym pomysłem, w szczególności w sytuacji kiedy mamy niewielki ogródek, który możemy podlewać taką wodą. W takiej sytuacji wystarczy tylko wykopać specjalną studnię, która by taką wodę zbierała albo postawić plastikową beczkę. Budowanie podziemnego zbiornika na wodę opadową nie jest opłacalne z powodu na koszt całej tej inwestycji. Powinniśmy też wziąć pod uwagę to, iż deszcze występują z bardzo różnym nasileniem i może na przykład okazać się, że ilość wody nagromadzona w takim podziemnym zbiorniku, zwyczajnie nie wystarcza na potrzeby własnego ogródka.

Centralne odkurzacze czym są i czy opłaca się je zakładać. Generalnie jest to specjalny odkurzacz wmontowany w dom. Z pewnością bardzo dużą zaletą tego odkurzacza jest to, że nie trzeba go co chwilę dźwigać, ogromną ulgę odczuwa się w trakcie odkurzania schodów. Ogromną pozytywną cechą takiego sprzętu jest możliwość pozbycie się zużytego powietrza w mieszkaniu. Instalacja takiego odkurzacza jest w taki sposób zaprojektowana, że nieczyste powietrze jest odprowadzane na zewnątrz domu. Wydaje się być to doskonałym wyjściem dla osób, które są uczulone na roztocza oraz dodatkowo pleśń.

Z kolei inną ważną rzeczą jest poziom hałasu, a w zasadzie jego brak. Tego typu odkurzacze należą do cichych sprzętów, szczególnie w momencie kiedy jednostkę centralna zamontowana jest poza budynkiem, na przykład w garażu. Duże możliwości daje również zainstalowanie odpowiedniej końcówki tzw. szufelki poprzez którą mamy możliwość zassania każdej maleńkiej okruszki. Zbiornik centralnego odkurzacza musimy opróżnić 2 , 3 razy w ciągu roku. Na pewno negatywną cechą tego typu urządzenia jest jego wysoka cena. Jest to koszt rzędu kilku tysięcy. Jeżeli budujemy sobie nowiuteńki dom jednorodzinny, to nie ma problemu, gorzej jeśli musimy zamontować tego typu odkurzacz w starym budynku. Wówczas niestety musimy wmontować instalacje w ściany i podłogi. Bez wątpienia warto zainwestować pieniądze w taki właśnie gadżet.

Myślę, iż jego cena również nie jest wygórowana biorąc pod uwagę wymienione przed chwileczką płynące z niego korzyści. Zwłaszcza, że klasyczne odkurzacze również miewają wysokie ceny. Dużo wygodniej można odkurzać dom, nie wlecząc za sobą strasznie ciężkiego urządzenia. Całkiem inaczej to wygląda ,w momencie gdy musi poodkurzać jedno niewielkie pomieszczenie, a inaczej gdy mamy do czynienia np z dwoma piętrami.

Więcej: obrzeża ekobord